Yazı Detayı
14 Aralık 2012 - Cuma 13:51 Bu yazı 4254 kez okundu
 
Eylem ve Strateji
Kadir TEMİZ
oguzofset@gmail.com
 
 

Son günlerde “Tarım”ın, dolayısıyla “Çiftçi”nin içinde bulunduğu “ZOR” şartlar, bir hayli endişe yaratıyor. Bu da, ilçedeki tarımla ilgili kurum ve kuruluşları harekete geçirdi.

Detaylarını geçtiğimiz sayıdaki gazetimizde “Başkanlar’dan  Tarım harekatı” başlıklı haberimizde okudğunuz gibi Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yavuz’un çağrısı üzerine Ak Parti İlçe Başkanı Ragıp Okudan, İl Genel Meclis Üyesi Sedat Karagöz, Sulama Birlikleri Başkanları Mehmet Balaban, Akif Küçük ile Yusuf Yılmaz ve Hal  Komisyoncuları Derneği Başkanı Yusuf Yılmaz’ın da hazır bulunduğu bir toplantı yapıldı. Ziraat Odası’nda yapılan toplantıda TARIM’ın içinde bulunduğu çıkmazlar masaya yatırıldı.

Özellikle sebze fiyatları, sulama ücretleri ile K-2 belgesi gibi konular dile getirilerek, ele alındı. Gündeme taşınan bu sorunlarla ilgili olarak, nelerin yapılması ve nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda da görüş birliğene varıldı.

Kısacası örnek bir birliktelik sergileyen Tarım’ın Liderleri, sorunlar karşısında bütünleşti. Başkanlar, toplantı sonunda aldıkları ortak kararları, yaptıkları bir deklarosyonla kamuoyu ile paylaştılar.

Başkanlar, sorunları masaya yatırdı. Şimdi; zekeretteki çiftçi, kendisini hayata döndürecek neşterin vurulmasını bekliyor. Hem de dört gözle...

********

Yine iki hafta önceki sayımızda, “Pamuk Kan Kaybediyor” başlıklı  haberimizde Antbirlik Genel Müdürü Atilla Diniz, “Beyaz Altın” olarak adlandırılan pamuğun kaderinin her geçen gün dahada berbat bir hale geldiğini dile getirmişti.

Antbirlik'in hem yatırımlara, hem de çiftçiyi desteklemeye devam ettiğini kaydeden Genel Müdür Diniz, ancak bölgemizdeki pamuk ekim sahalarında yüzde 10-15, Türkiye genelinde de yüzde 40 bir azalma olduğuna da dikkat çekmişti.

Bunun sonucunda da bölgemizde pamuk ekim alanlarının yerini, buğday ürününün aldığı herkes tarafından gözlemlenmektedir.

Diniz’in açıklamasında dikkatimi çeken en önemli noktanın pamuğun, “Stratejik” bir ürün olduğudur. Diniz, bu konuyada şöyle dikkat çekiyor: Pamuk fiyatlarının düşük olduğu dönemlerde, destekleme fiyatları önem kazanıyor. Şu anda kilogram başına 46 kuruş olan destekleme primi en az 60 kuruş olmalı ve ekim sezonundan önce açıklanmalı. Aksi taktirde Türkiye'de üretimi,n tüketimi karşılama oranı dahada azalacak ve tekstil sektörünün ana ham madesi olan pamukta oluşacak dışa bağımlılıktan dolayı 1.7 milyar dolar ithalata gidecek."

Beklentimiz, Diniz’in de dile getirdiği stratejik öneme haiz, tekstilin can damarı  pamuğa, gereken önemin ve desteğin verilmesidir. Bir de ülkemize kalitesiz giren pamuğun ithalat yolunun kapanıp, Beyaz Altınımız pamuğun ihracaat yolunun sonuna kadar açılmasıdır...

Ya da; siz ithalat yolunun kapılarını kapatın, bizim pamuğumuz bize yeter...

 
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı