Yazı Detayı
29 Aralık 2012 - Cumartesi 11:56 Bu yazı 3776 kez okundu
 
İz bırakanlar...
Kadir TEMİZ
oguzofset@gmail.com
 
 

2012’ye “Hoşça kal”, 2013’e de “Hoş Geldin” diyerek karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde, günleri sayılı olan eskiyen yılın mazisine şöyle bir gözatalım istedim.

Bir irdeleyelim bakalım; 2012’de ilçemizde neler yaşandı, kimler Serik’in tarihine ismini yazdırdı ve Serik neler kazandı, neler kaybetti...

Birçoğunuzun da katılacağı gibi Serik’in 2012’deki en büyük kazanımı, hiç kuşku yok ki, Süleyman Süral’ın 10 milyon liralık dev yardımı ile yapımını üstlendiği Meslek Yüksek Okulu Yerleşkesi’dir sanırım.

İlçemizde eksikliği uzun yıllardır hissedilen Belediye’nin başlattığı Kültür Merkezi ve Belediye Binası inşaatı ile Cuma Pazarı’na yapılacak Katlı Çarşı da, otogar yanında inşaatına başlanan Adliye Sarayı da, ayrı bir kazanım ve olacaktır Serik için.

Hastaneye kazandırılacak 100 yataklı ek binanın ihalesi bitti. İnşaatı üstlenen firma, şantiyesini kurdu. İnşaatın başlaması eli kulağında. Tüm bunlar, Serik’in vizyonuna ve çehresine ayrı bir imaj katacaktır.

Askerlik Şubesi’ni kaybettik 2012’de. İhalesi yapılan Beşkonak Suyu’nun akibeti de, şimdilik belli değil.

Cezaevi ile eski hastane binaları için kimsenin kılı kıpırdamıyor. Bu binalar, adeta kaderlerine terkedilmiş, kendilerine sahip çıkacak “Eli” bekliyorlar.

2012’de en önemli gelişmelerden birisi de, son çıkan Büyükşehir Yasası ile Serik’in “Merkez İlçe”ye dönüştürülmesi oldu. Beldeler “lav” edilerek, “mahalleye” dönüştürüldü.

İlçemizin büyük bölümünün uğraştığı “Tarım”, bu yıl çiftçiyi hüsrana uğrattı. Girdi maliyetlerindeki yükselişe rağmen, fiyatlardaki anormal düşüş ve istikrarsızlık, çiftçiyi de vurdu, esnafıda. Sulama Suyu’na yapılan zam da, canlarını epey acıtacak gibi.

Yazımın sonunda gazeteniz Serik Postası ve şahsım adına eski yıla veda ederken, 2013’ün umutlarınızın ve beklentilerinizin gerçekleşeceği bir yıl olmasını dilerim.

Yeni Yıl’da güzel haberlerde

buluşmak dileğiyle...

Not: Ömer kardeş; gazetemizin internet sayfasındaki köşeme gönderdiğin mesajı aldım. Sağolasın. Önümüzdeki günlerde önerdiğin konuları gündeme taşımaya çalışacağım.

 
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı