Yazı Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 16:42 Bu yazı 286 kez okundu
 
REFİK DURBAŞ ANISINA SAYGIYLA…
A. Bayar - İnsana Yolculuk
 
 

Çırak Aranıyor

Elim sanata düşer usta

Dilim küfre, yüreğim acıya

Ölüm hep bana

Bana mı düşer usta?

Sevda ne yana düşer usta

Hicran ne yana

Yalnızlık hep bana

Bana mı düşer usta?

Gurbet ne yana düşer usta

Sıla ne yana

Hasret hep bana

Bana mı düşer usta? 

  1944 yılında Erzurum’da başlayan yaşam yolculuğunun durakları İzmir ve İstanbul olmuştur. İzmir’de lise öğrenimi sırasında çok değerli bir edebiyat öğretmeninin nitelikli yönlendirmesiyle yazın dünyasına adımını atmış ve hiç de bırakmamıştır yazmayı. Bir ara aralarında Can Yücel’in de bulunduğu bir grup arkadaşıyla altı ay yazı yayımlamama grevi hariç. Sanatçı grevi olsa olsa böyle olur dedikleri bu dönemlerini sonradan gülümseyerek anlatacaklardır. Çünkü aralarından biri, Küçük İskender bir dergide şiir yayımlamıştı. Ona niye böyle yaptığı sorulunca da şair şöyle demiştir: Ne yapayım mendil bile alacak param yoktu. Grevi sürdüren arkadaşlarının şakalarına konu olmaktan kurtulamamıştır yine de. Küçük İskender grev kırıcı sıfatını kazanmıştır bir kere.

 Biliyoruz ki sanatçıysan geçim derdi hep yakandadır. Bir yandan yazgının doğasında olan iç yangınlarıyla cebelleşirken öte yandan alacak verecek hesabını tutmaya çalışırsın. O da yaşamını sürdürmek için uzun yıllar düzeltmenlik yapmıştır. O yıllarda yazarların gazetelerde bu tür işler yapması yaygındı. Cumhuriyet gazetesinde çok değerli bir ekiple çalışmış ve burayı bir okula benzetmiştir. Öyle ki çalışma ortamlarında bir sözlük bile bulunmadığını çünkü sözlükleri hazırlayanların da zaten bu ekibin içinde olduğunu anlatır. 

İlk kitabı “Kuş Tufanı” nı tam bir imeceyle basabilen Durbaş, gazeteye röportajlar yazmak için neredeyse Türkiye’nin her köşesine gitmiştir. Çarşıların, işçi kızların, pazar yerlerinin, çay evlerinin dünyasını yansıtan şair olarak tanınmıştır.

74 yaşında yaşama gözlerini yuman Refik Durbaş dizelerce yaşamaya devam edecek aramızda. 

Şairler ölümsüzdür! 

Onunla başladık yine onunla bitirelim madem.

 

SÖZ

Yazılsam ayrılığın menziline

söz nereye uçar

yalnızlık nereye sensiz

nereye acılar

 

Nereye uçar gökyüzü

ses nereye uçar

öyle sevmişim ki seni

ölüm nereye bensiz

 
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı