Yazı Detayı
17 Haziran 2019 - Pazartesi 17:13 Bu yazı 612 kez okundu
 
5 adımda karın bölgesi yağlarından kurtulun
Diyetisten Ayşenur İş
 
 

Karın bölgesi yağ birikim yeri olduğundan vücudun estetik açıdan en çirkin görünebilecek bölgesidir. Bazı sağlıksız yaşam alışkanlıkları ve yetersiz beslenme karın bölgesinde yağlanma oluşmasına sebep olabilir. Günümüzde ideal kilo aralığında olsa dahi karın bölgesindeki yağlanmadan şikayet eden insan sayısı giderek artıyor. Düz bir karın için biraz çaba göstermeniz ve bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyor. Özellikle de su kaybına ve yağ birikimine sebep olan yiyeceklerden uzak durmalısınız

Sadece görsel açıdan değil karın bölgesin de oluşan yağlar sağlık açısından da risk oluşturuyor.  Hareketsizlik, uzun saatler oturarak çalışmak, şeker oranı ve glisemik indeksi yüksek gıdalar ile beslenmek  bu duruma zemin hazırlıyor. Diyabet  , karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon riskini artırıyor. Kadınlarda bel çevresinin 88 cm ve erkeklerde 102 cm in üzerinde çıkması karın bölgesinde ki yağlanma başlangıcı işaretidir . Düzenli egzersiz yaparak insülin seviyelerini dengelemek karın bölgesi yağlanmasına engel olmanın en iyi yollarından biri olsa da günlük beslenmenizde yer vereceğiniz birkaç besin de yardımcınız olabilir.

Yumurta

Gün için de sizi tok tutabilicek en önemli protein kaynağıdır. Kalsiyum, magnezyum, ferritin, selenyum, iyot, biotin gibi vitamin ve minerallerden zengin olan yumurta anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynaklarından biri olup kas yapımını destekler yağ yakımını hızlandırır.  Haftada 3-4 kez haşlanmış olarak tüketebilirsiniz. Yumurta yanında maydanoz ve ceviz tüketerek daha uzun süre tokluk hissi sağlayabilirsiniz.

Yağlı tohumlar

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumların içerisinde bulunan sağlıklı yağ asitleri erken doygunluk hissetmenizi sağlarken kan şekeri seviyelerini normalize eder ve daha uzun süre tokluk sağlayarak fazla enerji alımının önüne geçer. Günlük 10-15 adet badem veya fındık veya 2 tam ceviz içi ölçüsünün üzerine çıkılmamalıdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Maydanoz, roka, tere, pazı, ıspanak, lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde bulunan kalsiyum yağ yakımına desteko lur ve posa içeriği ile birlikte bağırsakların çalışmasını sağlayarak düz bir karına sahip olmanın temellerini oluşturur. Kanser , kalp hastalıkları , inme , obezite ve osteoporoz ile savaşır. Günlük beslenmenizde özellikle çiğ olarak salatalarda ve öğünlerde yer vermeyi ihmal etmeyiniz .

Kefir

Süt ve yoğurt protein , kalsiyum , fosfor , riboflamin ve B12 vitamini olmak üzere bir çok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Probiyotik adı verilen sağlıklı bakteri içeriği ile birlikte sindirim sistemini rahatlatırken iştah kontrolünü düzenler ve enerji alımını dengeler. Bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olur ve ödem, şişkinlik gibi şikeyetlerin azaltılmasında rol alır. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak ve düz bir karın için günlük 1 bardak kefir tüketmekte fayda var.

Spor

Eğer bölgesel olarak incelmek istiyorsanız tek başına beslenmenize dikkat ederek başarıya ulaşmanız zor olacaktır. Bölgesel zayıflama ancak egzersiz ve diyet işbirliğiyle başarılabilir. Gün içinde enerji harcamanızı sağlayacak kardiyo egzersizlerinin yanı sıra incelmek istediğiniz bölgeye yönelik çalışmalar da önemlidir. Düzenli ve tempolu yürüyüşler veya evde dans etmek gibi maliyetsiz aktiviteler de sizi destekleyecektir.

 
Etiketler: 5, adımda, karın, bölgesi, yağlarından, kurtulun, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı