Yazı Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 12:34 Bu yazı 312 kez okundu
 
Kitaplarla Tanışmak!..
A. Bayar - İnsana Yolculuk
 
 

 “Yığınla futbol hastalarından biri de bendim. Ağustos güneşinin ka­sıp kavurduğu sıcak altında oynanan futbol… Mahalle futbol kulü­bümüz… Laf aramızda iyi penaltı atardım, iyi bir santrafordum ha… Bir iki gol her maç sağlamdı. Sonra Giritli’nin kahvesi… Okula filan bir tekme yallah dediğimiz yıllar… Yirmi yaşındaydım, kafam bir tür­lü çözemediğim sorunlarla yara olmuştu. Sanki yere basmıyordum. Havada, boşluktaydım. Ve bir gün, bir kahve köşesinde tanıdığım iş­çi dostum İsmail Usta… Sonra kitaplar… Birçoğu İsmail Usta’nın he­diye ettiği kitaplar. Serseriler, Stepte, Istratsi Mordasti, La Dam o Kamelya, Madam Bovari, Germinal, Benim Üniversitelerim…

Kitaplarla tanışmasını böyle anlatan ve asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal, Ceyhan’da doğmuş. Babasının siyasi nedenlerle Suriye’ye kaçması üzerine o da bir süre Antakya, Hama ve Beyrut’ta kalmış. Ülkeye dönüşünde ise pamuk fabrikalarında işçilik, dokumacılık, katiplik yapmıştır. 56 yaşındayken kalp rahatsızlığı sebebiyle vefat eden O. Kemal bu kısa yaşamına Türk edebiyatını derinden etkileyen pek çok öykü ve roman sığdırmıştır. 

Bir yandan ekonomik zorluklarla boğuşan yazarımız bir yandan da 1950’li yılların Türkiye’sinde işçinin, yoksulun, çaresiz bir genç kızın, ezilen çocuğun dünyasını taşımış okuyucularına. Üstelik bunu yaparken herkesin kolaylıkla anlayabileceği akıcı bir dil kullanmış. Hatırlarsınız Hanımın Çiftliği, Kötü Yol romanları dizi olarak da yayımlandı televizyonda. 72.Koğuş öyküsünün ise filmi çekildi. 

 Bir solukta okuyabileceğiniz Orhan Kemal kitaplarından biri sizi bekliyordur belki… Keyifli okumalar diyelim o halde.

 

Kitapsız yaşam kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır. (Seneca)

 
Etiketler: Kitaplarla, Tanışmak!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı