Yazı Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 12:11 Bu yazı 667 kez okundu
 
Murtazam Benim
Ali Oğuz Kehya
 
 

2 Mart 1990

 

Akşamcının biri, sabahtan kendisine söz verir.  “Bugün içkiye paydos” diye. Öğle vakti gelir, içmez. Öğleden sonra olur, içmez. İkindi zamanı gelir, içmez. Gün batmaya başlayınca elini arkasına bağlar, başlar meyhanelerin olduğu yerlerde volta atmaya.

Ayın birinde içilir gayrı.  Murtazam bugün Belek Şeytan evimdeyim. Gün batmak üzere. Deniz, uslu bir kısrak gibi. Balıkçılar açıklarda, “ağ”larını dokuyorlar.Taa uzuklarda bir ışık bir yanar, bir söner. Sanırım, “Kılıç” avcı teknesi.

Murtazam, çilingir soframı kurmuşum. Oh be... Pilli radyom, “Adana’nın yeşil çamları”nı söylüyor.

Murtazam benim. İlhan Selçuk’un “20. Yüzyıl Türk Antolojisi” kitapları dışında “Mustafa Kemal’in Saatı”, “Düşünüyorum Öyleyse Vurun”, “150’likler”, Ziverbey Köşkü”, “Ağlamak ve Gülmek” kitaplarının yanı sıra, daha başka yazılarını da okuduğum oldu.

İlhan Selçuk’un bir birinden güzel, kıssadan hisse niteliğindeki “Japon Gülü” kitabı bana daha çekici geldi. Kısa kısa başlıklarla yazılan “Japon Gülü”, kitabı insanın sıkılmadan okuyuvereceği bir eser.

Üçüncü baskısını okuduğum “Japon Gülü” Çağdaş Yayınlar tarafından basılmış. 93 yazı başlığından oluşan “Japon gülü” 267 sahife olup, ederi 7000 TL. İlhan Selçuk’un “Japon Gülü” kitabını, her okurun okumasını isterim.

Murtazam benim, ne derler: “Herkes bir ala dana almış, danalanmış. Bizde bir dana alılım, danalanalım...” Bende diyorum ki: “Herkes bir ev yapmış, evlenmiş. Bizde bir ev yapalımda evlenelim...”

Murtazam, bu yıl evlenmek için Zeytin Tepesi’ne bir ev yapma hazırlığım var. Bakalım, evlenmek nasip olacak mı? Tepeye içme suyunu çıkardım sayılır. Adamın birisi, yolda bir at nalı bulur. Gelir evine, nalı hanımına gösterir: “Hanım bak, bir nal buldum. Geriye üç nal ile bir ata ihtiyacımız kaldı.” Bende su arkını kazdırıyorum. Geriye ne kaldı ki.

Murtazam, evimin mimarı, mühendisi, amelesi benim. Bak benim evimi kimler yapacak. Köy Enstitüsü çıkışlı emekli  deli Raif hoca, öğretmen deli Kıbrıslı Bekir, ben sarhoş Ali hoca. Yaz tatilinde eşşek değiller ya Bekir ile Ömer imeceliğe gelirler sanırım. 17 NİSAN’DA ANTALYA’DA BULUŞALIM.

Murtazam şimdilek bu kadar. Eşşek olmuş eşşeklere, sıçan olmuş sıcanlara selam sevgi.

Not: Bir lokma kemik için, tüm bulaşık tabaklar yalanmamalıdır.

 
Etiketler: Murtazam, Benim, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı