Ali Oğuz Kehya Murtazam Benim
Yazı Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 09:57 Bu yazı 8393 kez okundu
 
Murtazam Benim
Ali Oğuz Kehya
 
 

30 Mart 1990

 

Serik SHP İlçe Başkanı Dr. Ahmet Dolanay dostun, “Sayın Ali Oğuz Kahya, 25 Mart 1990 pazar günü Serik SHP İlçe Kongresi vardır. Kongremize katılmanızdan onur duyarız. Saygılarımla” çağrıları üzerine gittim.

Çağrılı olmama, gerek gazeteci ve gerekse rağmen, eski bir CHP’li olmama rağmen yerimin ayrılmadığını görünce, divana ayrılan masanın bir kenarına oturdum. Her zamanki gibi kibarlığı ve efendiliği ile  tanınan Dr. Ahmet Dolanay (ilçe başkanı) efendiliği ile kısa ve öz konuşarak, kongreyi açtı. Divan başkanlığına getirilen İl Başkanı Av. Yusuf Öztop, uzunca bir konuşma yaparak memleket sorunlarını, iktidar boşluğunu, memlekette en kısa zamanda erken seçime gidilmesinin gerektiğini anlattı. Diğer misafir konuşmacılarda SHP’nin iktidar olacağını vurguladılar.

Murtazam benim. Eski CHP.’nin bazı kurnazlıkları hala geçerli. Kongreye gelmeyen bazı kişilerin ardından, İl Delegesi seçilenler oldu. İşin en üzücü tarafı kongreye ne genel başkanın, ne de genel sekreterin “telgrafları” var.

Murtazam, yan oturup doğru konuşmak gerekirse, öteden bu yana CHP devamı olan SHP’nin de kibarlığı üzerinde. Kongre kavgasız gürültüsüz efendice sona erdi.

Murtazam, şunu da belirtmek isterim. CHP’nin  mirasına  konan  SHP, CHP’nin mirasını korumaktan aciz. Şöyle ki; Atatürk ve arkadaşı İnönü’nün gözleri gibi sevdiği TDK, CHP’nin İş Bankası’ndaki hissesi, Türkçe ezan, Köy Enstitüleri gibi yadigarlarının bir güne bir gün savunuculuğunu yaptıkları görülmemiştir. Sonra da bunlar SHP’li. Geç babam geç bunları dedinmi de senin aklın ermez oluyor. Benim, alevereye dalavereye aklım ermiyor.

Murtazam benim, Öğretmenim Başaran, “Hoşçakal Dünya-Deniz Başaran’dan kalanlar...” kitabını yollamış. Hemi okudum, hemi ağladım. Sanırım bu ağlayışım, “Deniz”in de bizden kopma bir parça oluşundan kaynaklandı. Öğretmenimin hazırladığı kızı Deniz için bu kitabı okuyup bitirdikten sonra, kızımız Deniz’in Öğretmenim Başaran’dan biraz daha akıllıca olduğunu anladım. Ne yazık ki; yararlanamadan hoşca kaldı dünyasında.

Murtazam, bugünlük bu kadar. Zeytin Tepesi’ndeki “Huzur Evi”min yapımına devam, dostlara da selam...

 
Etiketler: Murtazam, Benim,
Yorumlar
Haber Yazılımı