Diyetisten Ayşenur İş MUTLULUĞUN SIRRI SU!
Yazı Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:15 Bu yazı 6853 kez okundu
 
MUTLULUĞUN SIRRI SU!
Diyetisten Ayşenur İş
 
 

 Su vücudumuzun yaklaşık 55-60’lik kısmını oluşturur. Yaşamımızı sürdürebilmemiz için olmazsa
olmazımız sudur. Vücudumuz yemek yemeden haftalarca durabilirken susuz ancak birkaç gün yaşayabilirler. Su; metabolizmanın düzenlenmesinde, kan dolaşımının sağlanmasında, nefes alıp
vermede, eklemlerimizin hareketinde, vücut ısımızın ayarlanmasın gibi birçok reaksiyonlarda görevli
olan su, yeterli miktarlarda tüketilmesi sağlığımız için de oldukça önemlidir.

Günlük ihtiyacımız olan sıvı gereksiniminin bir kısmını da yiyecek ve su dışında kalan içeceklerden temin ederiz. Yiyecekler arasında sebze ve meyveler 90-95 oranında içerdikleri su miktarıyla en üst sırada yer alırlar.

Zayıflama diyetlerinde metabolizmayı çalıştırmanın yanı sıra midede hacim oluşturarak tokluk hissi
sağlama da yardımcıdır.

Su kilo verdirir mi?

En çok merak edilen konulardan biri de budur. Metabolizmayı hızlandıran en önemli temel ihtiyacımızdır. Günlük içtiğimiz su ile harcanan enerji artar, bu da metabolizmanın hızının artmasında oldukça önemlidir.

Yani zayıflamada en önemli temel besin sudur.

• Su, iştahı doğal olarak bastırır ve vücudun depolanmış yağları metabolize etmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar su tüketiminin azalmasının, vücut yağ deposunun artmasına sebep olduğunu gösteriyor

• Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Varolan kabızlık ya da ishal durumunda en önemli besindir.

• Ayrıca suyun iştahı baskılayıcı etkisi de var. Yemekten önce yarım litre (iki büyük bardak) su içen kişilerin, normalde aldığından 13 daha az kalori aldığı ortaya çıkmış.

Araştırmaların ortaya koyduğu bir durum var: Pek çok kişi, çoğu zaman susuzlukla açlığı karıştırıyor; yani vücudun su isteğini, yeme isteği olarak algılıyor, bu da fazladan kalori alımına sebep oluyor. Bunların yanı sıra vücut susuz kaldığında, yağ hücrelerinin parçalanması da zorlaşıyor. Yani kilo vermek için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, yeterli miktarda su içmiyorsanız işiniz daha zor olacaktır.

Su yerine çay, kahve ?

Gün içinde çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler tüketen kişiler her ne kadar günlük ihtiyacını bu tür içeceklerle karşıladığını düşünse de; vücuttan sıvı atımını artırdığı için yarardan çok zararı olmaktadır. Atılan bu suyun yerine mutlaka konması gerekir. Bu yüzden çay, kahve gibi içeceklerin suyun yerine geçtiğini düşünmek yanlıştır.

İçecek tüketimi ve su tüketimi ayrımı iyi yapılmalıdır. Meyve suyu, kolalı ve gazlı içecekler ise içerdikleri basit şeker oranından dolayı, fazla tüketildiği zaman vücutta yağ artışına sebep olur.

Su, sudur. Susayınca süt içen, kola içen veya gün boyu çok çay içtiği için su içmeyi unutan insanlar var. Vücudunuz ne istiyorsa, ona onu verin.

 

Ne kadar su?

Sıcak yaz günlerin de en az 2.5 - 3 litre !

Herkesin cinsiyetine, aktivite derecesine, kilosuna, aldığı günlük kalori miktarına, kafein ve alkol tüketim durumuna ve mevsime göre içmesi gereken günlük su miktarı farklıdır. Fakat en az aldığınız kalori başına 1 ml su tüketmeniz gerekiyor.

Su içmeyi unutanlar, saat başı su içmeye kendini şartlarsa yeterli su tüketimini sağlayacaktır. Ayrıca kendinize ayırdığınız bir şişe veya sürahinin içine atacağınız 3-4 kabuk tarçın, dilimlenmiş yarım elma ve limon hem gün içinde tok kalmanızı; hem de suya kattığı aromayla lezzetli ve farklı bir içim yolu sağlar.

 
Etiketler: MUTLULUĞUN, SIRRI, SU!,
Yorumlar
Haber Yazılımı