Yazı Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 17:43 Bu yazı 287 kez okundu
 
Ramazan'dan sonra nasıl beslenmeliyiz?
Diyetisten Ayşenur İş
 
 

 

Ramazan ayın da metabolizmamızın yavaşlaması, bayramda tatlı tüketilmesi ve öğün sayısının artması kilo almamıza sebep olabilir.  Uzun saatler aç ve susuz kalmak, öğünlerin iftar ve sahur olmak üzere 2’ye düşmesi vücudun düzeninin değişmesine de neden oluyor. Ramazan ayının bitmesiyle birlikte kişiye psikolojik olarak rahatlama da geliyor. Bu psikoloji de fazla yemek yeme eğilimini doğuruyor. Ramazan ayı boyunca yaklaşık 17 saatlik açlık sonrasında kimi zaman ağır kimi zaman hafif öğünler tüketildi ve sonuç olarak metabolik denge değişti. Bu açlık öncesinde gece saatinde öğün tüketince metabolizma yavaşladı.

 

Bu yavaş metabolizma ile bayramda günlük beslenme alışkanlıklarına hızlı bir dönüş yapılırsa ağırlık artışı kaçınılmaz olacaktır. Özellikle bayram ziyaretlerinde sunulan çeşit çeşit tatlılar, çikolatalar, yemekler iradenize ne kadar güvenseniz de, hayır demeyi zorlaştırıyor. Burada önemli olan nokta mideyi zorlamadan metabolizmayı eski haline döndürmeye çalışmaktır Oruç tutanlar Ramazan Bayramını hafif bir normale geçiş aşamasına dönüştürebilir. Ramazan’ın bitmesiyle beraber beslenme alışkanlıklarında yapılacak bazı değişikliklerle kilo almamıza engel olabilir.

 

Bayram sabahı güne kahvaltıyla başlamak temel taşlardan biridir. Böylece günü daha zinde ve enerjik de karşılamış olursunuz. Kahvaltıda yağlı besinler tüketmek yerine peynir, domates, salatalık gibi sağlıklı yiyecekleri tercih etmek gerekir.

 

Özellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek öğünleri geçiştirirsek vücut daha hafif bir etkilenmeyle geçiş dönemini atlatabilir. Böylece ilk 3-4 günden sonra normal beslenmemize döndüğümüzde sağlığımız bozulmamış olur. Az ve sık tüketime uymak önem taşıyor. Ara öğünlerin atlanmaması midenin aç kalmasını engellerken ana öğünlerde de fazla besin tüketiminin önüne geçiyor. Fazla tüketmemek için her ara öğünde bir çeşit ve az miktarda bulundurulabilir. Özellikle ara öğünlerde elma ve benzeri meyvelerin tüketilmesi, üç öğün yemek yerken ara öğünlerde de meyve ve sebzelerle beslenmek hem aşırı kilo almamızı engelleyecek hem de daha sağlıklı olmamızı sağlayacaktır. Böylece dengeli ve düzenli beslenmiş olacağız. 


Ana yemeklerde besin tüketimi ise akşam yemeğinde öğle yemeğine göre daha az olmalıdır. Bayramda yağlı besinler veya kebap türlerini aşırı tükettiğimizde mide birden bire bunlarla yoğun şekilde karşılaşacağından hem kilo problemi ortaya çıkacak hem de özellikle sindirim sistemi bozukluklarıyla karşı karşıya kalınacaktır. Akşamları hazmın daha zor olması rahatsızlık verebilir. Bu nedenle akşamları hafif yiyecekler tüketmek ve kalorisi fazla olan besinlerden kaçınmak gerekir. Bunun için et tüketimini daha aza indirgemeli, taze sebze-meyve veya salataya daha fazla yer verip, beslenmemize dikkat ederek özellikle de aşırı tatlı ve çikolatadan kaçınmalıyız.

 

Ramazanda, iftar ve sahur arasında her ne kadar su tüketimi doğru ve yeterli miktarda yapılsa da sıvı kayıpları yaşanmaktadır. Ramazan’da sıvı tüketimi 1 litreye kadar düşebiliyor. Ramazan’ın bitmesiyle beraber su tüketimi artırılmalı. Özellikle bayram ziyaretlerinde yenilen her ikramlıktan sonra 2 bardak su içilmeli. Böylece hem daha az tüketmiş hem de sıvı alımı düzene girer ve metabolizma tekrar hızlanır. Susuzluk; yorgunluk, sersemlik, deride kuruma, sıcaklık hissi ve sindirim sisteminde kabızlık gibi problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle günlük su tüketimi minimum 8-10 su bardağı (1,5-2 lt), toplam sıvı miktarı ise 12-15 su bardağı (2,5-3 lt) olmalıdır.

 

Mutlaka harekete hayatınızda yer açın. Spor salonlarına gitmeye vaktiniz olmayabilir ama her gün en az 30 dakika yürüyüş yapmanız bile size büyük faydalar sağlayacaktır. Hastalıkların çoğunun hareketsizlikten meydana geldiğini unutmayın.

 

 
Etiketler: Ramazan'dan, sonra, nasıl, beslenmeliyiz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı